Националите изпуснаха Финландия за една четвърт

23843554_1120195304783421_8323055388833633316_n

Националният ни отбор започна със загуба участието си в световните квалификации за мондиала през 2019 г. в Китай.

Избраниците на селекционера Любомир Минчев отстъпиха с 80:82 на Финландия в „Арена Ботевград” в първия си двубой от група „F”.

Нашите започнаха мача много надъхано, Александър Везенков показа колко много му се играе след трите седмици без официален мач, и резултатът беше на лице – 19:17 след откриващите 10 мин. През втората четвърт едно от основните ни оръжия – стрелбата от далечно разстояние, започна да изневерява, докато гостите се възползваха от своите шансове и успяха да обрънат резулата, като почивката дойде при 36:39. Третата четвърт обаче беше катастрофална за нашите – играта в защита не се получаваше, нападението не беше резултатно. Гостите пък не спираха да бележат на бърза атака и от тройката – най-вече благодарение на Анти Канерво, който само за една четвърт вкара 10 точки, като в средата на частта дори дръпнаха с 14 точки, а заключителната четвърт дойде при 50:63. В тях Джамар Уилъсн продължи да тероризира селекцията на Любо Минчев, но все пак 4 мин. преди финалната сирена намали изоставането си до 66:72.

23905531_1120171581452460_3583374947509799081_n

Разликата падна до 3 точки при 77:80 1:22 мин преди края благодарение на усилията на Станимир Маринов. Отлична игра в защита и откардана топка при 52.7 сек. до края пратиха Александър Везенков на наказателната линия, а звездата на тима ни не трепна и при двата си опита. Нова отлична защита ни даде шанс за последна атака, като първо Асен Великов за малко не предаде притежанието, а след това Павел Маринов му подаде за втори опит, но гардът отнесе чадър и 5.6 сек преди сирената Уилсън вкара два фаула, а при последвалото притежание Павел Маринов полетя към коша, но беше фаулиран 1.7 сек преди сирената. Ситуацията стана изключително драматично, след като Павел вкара първия си фаул за 80:82 и умишлено пропусна втория, като Везенков хвана борбата и отбеляза, но кошът му не беше зачетен, тъй като съдиите прецениха, че е навлязъл в полето прекалено рано. Така последната атака беше за гостите, които успяха да опазят топката и нанесоха първа загуба на националите ни в последните 5 мача.

Най-резултатен за тима ни беше Станимир Маринов с 18 точки, а Александър Везенков добави 16. За Финландия с 20 се отличи Джамар Уилсън.