Супер Словения на 1/2-финал

image

Словения се класира за 1/2-финалите на Евробаскет 2017 след фантастичен мач срещу Латвия и победа със 103:97.

Горан Драгич и Лука Дончич отново поведоха съотборниците си в един от най-атрактивните двубои на шампионата до момента, в който двата отбора се редуваха да правят фантастични и неща и след това да губят натрупаното предимство. Словения взе изключително резултатната първа четвърт с 34:23, но Кристапс Порзингис и компания отговориха с 32:17 във втората и така почивката дойде при резултат 55:51 за тима му.

image (4)

Преследването продължи и след прекъсването, като изключителните отигравания на Горан Драгич и Лука Дончич, подкрепени от стълба в подкошието Гаспар Видмар и четирите фаула на Порзингис, пратили го на пейката, изведоха Словения отново напред в резултата – 76:66 преди решителните 10 мин.

image (5)

И когато изглеждаше, че баскетболистите от бившата югославска република ще стигнат безпроблемно до победата, на сцената отново излезе магическия еднорог на Латвия, като здраво рамо в последните минути му удари Давис Бертанс. Усилията им доведоха резултата до 93:92 в полза на Словения 1:51 мин. преди финалната сирена, но Драгич и Дончич намериха сили да устоят на финалната атака и класираха отбора си на 1/2-финал.

image (2)

В последните минути напрежението се стигна и до спречкване между двата отбора, породено от закачката между Порзингис и Антъни Рандолф, които през целия мач не спряха да се провокират. Последен това направи американецът със словенски паспорт, което му коства и отстраняване от мача секунди преди края.

Ключови за победата на словенците, освен феноменалните Драгич (26 точки, 8 асистенции и 6 борби) и Дончич (27 точки и 9 борби), бяха борбите – Словения взе цели 41 срещу само 28 за Латвия. Кристапс Порзингис се отличи с 34 точки за загубилия тим, а Давис Бертанс добави 23.

image (1)

На 1/2-финал фантастичният тим на Слования ще срещне не по-малко впечатляващата селекция на Испания, като до този момент двата тима нямат загуба на Евробаскет 2017.