Гардове издърпаха Гърция до осминафинал

Гърция е четвъртият и последен осминафиналист от група А на ЕвроБаскет 2017. Елините влетяха в Топ 16 след победа над Полша с 95:77 в директния сблъсък за заключителното място в елиминационната фаза. Техен съперник ще бъде Литва, чийто национали спечелиха първото място в група А.

Голямата разлика в резултата дойде в последната част в Хелзинки, а в голяма част от двубоя поляците бяха равностойни на гърците, а през първото полувреме дори водеха с 8 точки. Енергията на селекцията на симпатичния американски треньор Майк Тейлър обаче се изчерпа някъде към края на третия период, а в заключителната четвърт в Хелзинки гръцкият удар бе факт и се изрази в само 10 допуснати точки и виза за Истанбул след 95:77.

Днешната среща бе първа между двата национални тима от повече от 16 години насам. За последно Гърция и Полша бяха играли на 27 януари 2001 година, но тогава победата бе за “Дружина Полска”.

Гардовата двойка на гърците бе убийствено ефективна. Ник Калатес направи дабъл-дабъл с 24 точки и 10 асистенции, а старата пушка Костас Слукас вкара 26 точки. Друг от опитните играчи в състава също удари рамо на този тандем – Йоргос Принтезис вкара 14 точки.

Дамиан Кулиг бе най-добър за Полша и се отличи с 26 точки.