Хърватия пропусна да матира Испания

image

Испания спечели първата си по-сериозна битка в група С на ЕвроБаскет, след като в трите изиграни двубоя до момента не срещна каквито и да е затруднения и громеше със средна разлика от 39 точки. Днес Хърватия пропусна да матира настоящите крале на Европа и испанците удължиха победната си серия до четири мача след 79:73 в Клуж.

Мачът се превърна в една непрекъсната гонитба, а двата отбора играха толкова равностойно, че прекараха почти еднакъв брой минути начело – 16:55 за Хърватия срещу 17:40 за победителите от Испания. Най-голямата преднина и в двете посоки бе 10 точки, но испанските резерви вкараха двойно повече точки (34-17) от колегите си от другата страна.

Испания обаче успя да вземе своето на финалната права, въпреки Пау Гасол и Серджо Скариоло, които си изпуснаха нервите в самия край и техни технически нарушения на практика върнаха Хърватия в мача.

След по-добро начало за “шахматистите” испанците взеха преднина от точка и 21:20 след 10 минути, като до почивката тя прерасна в 38:32, въпреки всемогъщия Дарио Шарич, който правеше всичко през това полувреме. Третата част бе хърватска, благодарение на намерилия себе си след неубедително първо полувреме (0 точки) Боян Богданович и така след 30 минути разликата пак бе само точка, но в полза на бившата югорепублика – 54:53. В заключителните секунди “фуриите” бяха по-настоятелни, а и имаха доза шанс, след като Хуанчо Ернангомес блокира последната стрелба на Боян Богданович в последните секунди, а победата бе иберийска – 79:73.

Пау Гасол се доближи още повече към реализаторския връх в историята на ЕвроБаскет, след като вкара 11 точки и овладя 10 борби. Рики Рубио бе най-добрият реализатор за Испания с 13 точки, Серхио Родригес вкара 12, колкото наниза и Фернандо Сан Еметерио.

Дарио Шарич бе лидер навсякъде за Хърватия с 18 точки, 13 борби, 5 асистенции, 2 откраднати топки и 2 чадъра. Боян Богданович му пригласяше добре с 15 точки.