Дъжд от тройки за малко не подхлъзна Латвия

image

Феноменалната стрелба от тройката на Дайрис Бертанс и усилията на Кристапс Порзингис спасиха Латвия срещу непретенциозния тим на Великобритания на Евробаскет 2017.

Тимът от прибалтийската държава се наложи с 97:92 в Истанбул, след като 10 мин. преди финалната сирена водеше 84:58, а в последната четвърт британците се вдигнаха на щурм и останаха на косъм от страхотен обрат. С изключение на равенството 2:2 след размяната на първите кошове в мача и доближаването на една точка разлика при 8:9 в средата на първата четвърт, Великобритания не успя да окаже сериозна съпротива на съперника. Първите две части бяха спечелени с идентичен резултат от Латвия – 25:20, а след почивката Порзингис и компания се развихриха, взеха третата четвърт с 34:18 и записаха най-голямата си преднина в мача – цели 29 точки.

Тя обаче беше на косъм от това да им изиграе лоша шега, като в заключителните 10 мин. британците вдигнаха да обръщат наглед изпуснатия мач и се наложиха с 34:13, като съвсем малко не им достигна.

С основна заслуга за победата на Латвия беше Дарийс Бертанс, който вкара 7 от 8-те си опита от тройката и приключи с 22 точки, като вкара и единствения си изстрел от наказателната линия. Звездата на Ню Йорк Никс Кристапс Порзингис отново беше най-резултатен за прибалтийската държава, като завърши с 28 точки и 8 борби. За Великобритания с дабъл-дабъл от 25 точки и 10 борби се отчете Гейб Оласени.

Латвия временно оглави класирането в група „D” с 2 победи в 3 мача преди изиграването на останалите двубои.