Грузински нокаут за Литва

image (10)

Първата голяма изненада на ЕвроБаскет 2017 дойде след само четири изиграни мача. Литва започна участието си на турнира със загуба, а за сметка на балтийците като победители празнуваха националите на Грузия, спечелили срещу именития си съперник със 79:77.

Торнике Шенгелия бе на изключителна висота за победителите. Лидерът на испанския Баскония летеше по паркета в Тел Авив и с лекота вкара 29 точки за 36 изиграни минути. Лидерът на грузинците, който е и един от най-близките приятели на Божидар Аврамов, вкара 8/14 шута за 2 точки, 1/3 за 3 точки и 10/14 от наказателната линия, откъдето пропусна да увеличи актива си до кота “30”, че и отвъд нея.

Заза Пачулия свърши своята “черна” работа с 8 точки, 10 борби и 3 асистенции. Шампионът на NBA с Голдън Стейт добави и 3 открандати топки за само 23 минути. Натурализираният американец Майкъл Диксън добави 12 точки и 7 асистенции за селекцията на Елиас Зурос. Всъщност именно Диксън донесе победата на втората си родина с пет точки в последните две минути.

Миндаугас Кузминскас вкара 18 за Литва, а Мантас Калниетис добави 15. Долетелият в последния момент от бедстващия Хюстън Донатас Мотиеунас получи 13 минути, за които вкара 4 точки.

В събота Грузия среща Германия във втория си мач от група В, докато Литва излиза срещу Израел.