Перфектни!

България завършва на първо място в класирането на Група D от предварителните световни квалификации. Баскетболистите ни спечелиха четвъртата си победа в тази фаза след като гост на Беларус в Минск, а сега остава единствено да очакват да научат имената на съперниците си в същинските пресявки, които ще стартират през месец ноември.

Играчите на Любомир Минчев си гарантираха продължаване напред още с успеха срещу Португалия в Ботевград, но днешния триумф ги бетонира на върха в групата с 4 победи от 4 изиграни мача.

ПОСТОЯНСТВО И СПОКОЙСТВИЕ

Националите показаха завидно спокойствие през целия двубой, което в комбинация с постоянството в изявите им бе ключово за поредната българска победа. Единствените слаби минути бяха в самото начало, когато Беларус поведе за кратко, но впечатляваща серия от 14-0 и цели 5 откраднати топки на Дий Бост помогнаха на нашите да се стабилизират, а след това да поведат с 21:15 след 10 минути. След като вече веднъж бяха заковали кота „10“ в разликата през първата част, българите сториха това на няколко пъти и през втория период, а точно тук бе показан умението за контрол над случващото се на паркета в Минск и така разликата за България достигна 46:38 в средата на срещата.

Беларус не спря да се опитва да настигна гостите, но това се оказа трудна задача и в началото на второто полувреме. Точно тогава стрелбата от тройката на националите ни потръгна и така те парираха начинанието на домакините, за да останат напред с 65:60 преди заключителната десетка. 11 поредни точки на квартета Везенков – П. Маринов – Костов – Янев отказаха всячески домакините и нашите национали спокойно затвориха мача в своя полза при 84:70.

КАПИТАНЪТ И ОСТАНАЛИТЕ

Един от капитаните ни бе най-резултатен на терена въобще днес. Чавдар Костов вкара 21 точки при 5/5 за 2 точки, 5/5 от наказателната линия и 2/4 от тройката. Александър Везенков за четвърти пореден двубой бе на ниво, този път с 18 точки, а Александър Янев не разочарова с включването си като резерва и десетте си точки.