Мисията е изпълнена! България продължава битката за Китай!

20806830_10155522639805011_520000122_o

Националният ни отбор се класира за основните квалификации за световното първенство в Китай през 2019 г., след като си гарантира предсрочно едно от първите две места в предварителна група „D”.

Селекцията на Любомир Минчев разгроми с 91:65 Португалия в третия си мач и записа трета поредна победа, като обезмисли гостуването си в Беларус идната сряда.

Мачът

Комбинацията от здрава защита и хладнокръвие в нападение, подкрепени от плахите атаки на гостите, позволи на тима ни дръпне с 10 точки при 15:5 само след 5 мин. игра, а първата четвърт завърши 28:11. През втората част тоталната доминация на националите ни продължи, а смените, напарвени от Любо Минчев, дадоха допълнителен импулс на играта ни и почивката на полувремето дойде при резултат 54:29.

За разлика от гостуването в Португалия в първия кръг, когато отново натрупаха разлика преди почивката, но след това се отпуснаха, този път националите ни не допуснаха тази грешка. Те продължиха да играят на същото високо ниво, като при 65:31 достигнаха и до най-голямата си преднина – 34 точки. Последните 10 мин. започнаха при резултат 76:48 за нашите, които така и не свалиха оборотите до последно и в крайна сметка спечелиха с 91:65.

Ключът

Решаваща за победата над Португалия се оказа мотивацията на всички в отбора. Избраниците на Любо Минчев се раздадоха докрай, което им позволи 46% успеваемост в стрелбата от тройката и 57% за две точки срещу 27% и 42% за гостите. Борбита също бяха в полза на националите ни, които взеха 47 отскочили топки срещу 26 за Португалия. Показателни за старанието са и само десетте грешки, направени от тима ни и 26-те асистенции.

Резултат

Най-резултатен за нашите беше Александър Везенков с 21 точки, като той хвана и 8 борби  за пръв път не успя да завърши с „дабъл-дабъл”. Дий Бост добави 15 точки и 7 асистенции, а Димитър Димитров вкара 14 точки в първия си мач за националния това лято.

За Португалия с 16 се отличи Фабио Лима.