#ПътятКъмКитай: Арменски и естонски изненади във втория епизод

DGNaJodXYAAcZV-

Вторият кръг от предварителните квалификации за Мондиал 2019 вече също е история. България продължи по график, побеждавайки Беларус и макар разликата да можеше да бъде доста по-голяма, победата си е победа и националите ни оглавяват група D с пълен актив след два мача.

Какво обаче се случи в другите мачове на Стария континент?

Група А

Непревземаемата арменска крепост

Армения затвърди впечатленията, които остави сред фенове и анализатори след победното начало срещу Словакия, а сега продължи във възходяща линия и шамароса Швеция, за да спечели за втори пореден мач. Арменците го сториха категорично – с 82:69, а това стана факт след като те овладяха с 11 борби повече от скандинавците, а също така спряха “птичката”, която направи шведската пролет в първия мач, а именно Маркус Ериксон.

Гардът на Барселона бе ограничен до само 15 точки за 32 минути игра, реализирайки ги с общо 14 стрелби от игра.

Домакините убиха съпротивата на Швеция през последната четвърт в Ереван, която спечелиха с 26:11, а четирима от петимат им титуляри преминаха границата от 10 вкарани точки – Райън Боутрайт (23), Андрю Чрабач (18), Лукас Фишър (17) и Артьом Тавакалян (12).

Младостта не е порок

Вероятно от лагера на Словакия са стигнали до този извод, след като станаха зрители, при това от първия ред, на показното, което Джанан Муса изнесе в Сараево. Босна и Херцеговина победи с 84:71 и превъзмогна загубата в Швеция в първия кръг, а 18-годишната местна перла Джанан Муса обра овациите, и то напълно заслужено, след като показа защо е считан за един от най-перспективните млади играчи на континента.

Муса направи нещо, за което мнозина на същата възраст само мечтаят. За 26 минути игра той вкара 32 точки и бе основната движеща сила за родната си страна и реално разликата дойде от неговото представяне. Разбивка на представянето му изглежда по ето този начин:

Screen Shot 2017-08-06 at 9.48.07 AM

А статистиката му бе допълнена от 3 асистенции, 2 борби и само 1 грешка.

Александър Лазич с 15 точки и Един Атич с 12 допълниха картинката, докато за словаците единствено Радо Ранчик бе на висота с 14 точки и 8 борби.

Група В

Ниската земя печели срещу високите

Австрия триумфира в първия си мач след същински урок от страна на високите си играчи в лицето на Якоб Пьолтъл и Рашид Махалбашич, но снощи хората от Ниската земя триумфираха срещу дългучите от Алпите. Холандия изненада съперника си със 79:72, за да грабне първия си успех в тези квалификации.

Гостите бяха лидери в резултата повече от 30 минути, а основната разлика между тях и австрийците дойде от резервите. Холандските такива вкараха цели 20 точки, докато пейката на Австрия се отчете с едва 3.

Уорти Де Йонг бе най-добрият холандски играч с 22 точки, а Харлон Клоф вкара 17. Пьолтъл даде своето с 24 точки за домакините, но Махалбашич остана само с 10, а освен това направи и 6 грешки.

Естонски студ в Скопие

Студен естонски полъх обзе Скопие в горещата лятна вечер на 5 август. Не говорим обаче за някакво необяснимо метеорологично събитие, а за победата на северняците над Македония с 80:76 във втория крът от предварителните квалификации. Гостите изненадаха изключително неприятно западните ни съседи, които вече имат две загуби в два мача, защото отстъпиха и на Косово преди няколко дни.

Твърдението, че у дома и стените помагат, този път не бе удачно за използване. Макар македонците да стартираха ударно (17:29), гостуващия тим бързо изравни статуквото след 26:13 във втората част, а в третата и четвъртата бавно и методично успя да се пребори за ценната победа в тежкото гостуване на Балканите.

Комисар на срещата бе Камен Тошев от България, а Естония ще се върне още веднъж в региона, за да посети Косово.

Войдан Стояновски с 26 точки бе №1 за македонците, а Райн Вейдеман вкара 26 за Естония. Неостаряващ и ефективен – такъв бе Кристиян Кангур, който помогна с 14 точки, 6 борби и 2 асистенции на победителите.