България отметна и Беларус в графика

Павел Маринов пак взривяваше трибуните в Ботевград, но този път с националния екип. (Снимка: БФБ)

Втората победа на България в предварителните квалификации за Мондиал 2019 в Китай е факт. В дебютното си домакинство за пресявките в “Арена Ботевград” националите се справиха с Беларус след 78:68, но успехът дойде след доста главоболия, но в крайна сметката всичко завърши с хепиенд за домакините. По трибуните на залата имаше немалко празни места, но все пак около 1500 фенове изгледаха двубоя.

Мачът бе първи за Беларус в квалификациите, докато нашите момчета вече имаха зад гърба си един успех, който също бе белязан от възходи и спадове – като гост на Португали в далечния град Синеш.

КЛЮЧЪТ

Клиширано или не, ключът към изхода от срещата бе в здравата защита. Реално “лъвовете” се пребориха за втория си пореден триумф точно с изключително концентрирани и добре координирани действия в дефанзивен план, изпълнявайки старателно заръките на треньорския щаб, воден от Любомир Минчев.

Това се случи най-вече през първата и третата части, макар че в предпоследната четвъртина имаше леко моментно отпускане в българския лагер, което за щастие бе овладяно по възможно най-бързия и безболезнен начин.

РАЗЛИКАТА

В случая индивидуалностите изпъкнаха, като през първото полувреме тонът бе даден от един от капитаните в лицето на Павел Маринов, а през третия период щафетата бе поета от тихия преди почивката Александър Везенков. Маринов запали искрата в своите съотборници с 12 точки в първите 10 минути, а Везенков последва примера му и след като вкара 4 точки преди почивката, само в рамките на третата четвърт наниза 11 от общо 22 на националите ни.

Именно Маринов и Везенков бяха отличниците, завършвайки с 22 и 15 точки.