#ПътятКъмКитай: Какво се случи в първите мачове

DGNaJodXYAAcZV-

За радост на феновете на българския баскетбол, националите ни стартираха предварителните квалификации за Мондиал 2019 в Китай с победа. Тимът на селекционера Любо Минчев спечели с 82:71 в родния град на един от великите откриватели, Вашку Да Гама, пречупвайки Португалия за успешно начало.

Какво обаче се случи в останалите четири мача, с които бе дадено началото на #ПътятКъмКитай? Интрига и качествени изпълнения и моменти определно не липсваха, а ето го и нашият кратък обзор.

Група А

Ериксон, който живее на тройката

ErikssonBosnia

В Норшьопинг тимът на Швеция прие Босна и Херцеговина в първия мач от този квалификационен цикъл. И двата тима бяха без големите си имена, като скандинавците не разчитаха на Джеф Тейлър (Реал Мадрид) и Йонас Йеребко (Юта Джаз), а балканците бяха без Мирза Телетович (Милуоки Бъкс) и Юсуф Нуркич (Портланд Трейл Блейзърс).

В тяхно отсъствие съотборникът на Александър Везенков в Барселона Маркус Ериксон взе нещата в свои ръце. Той интерпретира по соствен начин незабравимата детска книжка на шведската писателка Астрид Линдгрен “Карлсон, който живее на покрива”, превръщайки я в “Ериксон, който живее на тройката”.

Домакините трябваше да догонват гостите си от бивша Югославия дълго време, но в средата на третата част намериха начин да отнемат инициативата и да я задържат до финалната сирена. Двата тима си размениха водачеството 15 пъти, а равенството в северната страна бе фиксирано 14 пъти.

Маркус вкара 25 точки за 29 минути с 55.6% ефективност от тройката – 5/9. Подкрепата дойде от Виктор Гадефорс с 16 точки и Ник Спайърс с 14 точки,

За Босна талантливият Джанан Муса вкара 17 точки, докато Алекс Ренфроу, който игра с Ериксон в Барселона, остана само с 8.

Словакия изслуша Радио “Ереван”

ArmeniaSlovakia

Словашките баскетболисти стартираха добре в столицата на Армения, но през втората част бяха принудени да слушат честотата на радио “Ереван” в изпълнение на националите на домакините. 10 точки през втората част и само 9 през третата се оказаха крайно малко за гостите от бивша Чехословакия, докато арменците вкараха 44 за същото време, което логично доведе до първата им победа в тези квалификации – 75:61.

Алин Хес беляза победата на арменците с 22 точки и 7 борби. Райън Боутрайт, който играе в недолюбваната от домакините съседна Турция с екипа на Бешикташ пък прикючи с 16. Неостаряващият Радо Ранчик вкара 20 на 37-годишна възраст за гостите, а Петер Седмак, който преди време бе част от Балкан, остана само с 9.

Група В

Австрийските кули покориха Тирана

Австрия, водена от добре познатата литовска фигура Кестутис Кемзура, нямаше много проблеми при визитата си в Тирана. За нещастие на домакините от Албания, алпийците показаха, че могат да играят баскетбол толкова добре, колкото се представят и в зимните спортове. Австрийците бяха убедителни и започнаха квалификациите с успех с почти 30 точки разлика – 79:51.

В неговата основа бяха Якоб Полтъл и Рашид Махалбашич, които моментално бяха провъзгласени за “кулите близнаци”. Полтъл, който изигра 54 мача за Торонто в NBA миналия сезон, вкара 22 точки, а Махалбашич, считан преди време за един от топталантите на Стария континент, също завърши с толкова.

Австрия бе напред в резултата малко повече от 38 минути и охлади албанските надежди за нещо повече с 69% успеваемост в стрелбата за 2 точки и 18 борби повече – 40 срещу 22.

Герти Шима вкара 10 точки при тежкото поражение на “орлите”.

Група С

“Бериша, Бериша!” и Косово за историята

След шест последователни загуби в официални мачове, включително и две от България в евроквалфикациите миналото лято, Косово дочака този момент за историята. Страната спечели за първи път в официален мач под егидата на ФИБА на ниво “мъже”, а победата бе още по-сладка, защото дойде срещу комшиите от Македония – 72:68.

Косоварите водеха с 22 точки в един момент, но в последните минути трябваше да гризат нокти, защото македонците се хвърлиха на финален щурм, който ги доближи само на две точки от домакините, но до обрат не се стигна и за Косово най-сетне имаше хепиенд.

Местният герой Дардан Бериша бе изпратен на крака от пълните трибуни в Прищина след 28 точки за 37 минути и някои изпълнения, които спряха дъха на присъстващите.

Джордан Тиодор вкара 22 за Македония, към които добави и 6 асистенции. Неостаряващите Диме Тасовски и Гьорги Чековски добавиха 11 и 5 точки съответно.