Обрат прати юношите в осмицата на ЕвроБaскет

Изключително второ полувреме донесе ключова победа на националите на България до 18-годишна възраст. Юношите спечелиха със 77:76 срещу Исландия след впечатляващ обрат, а развръзката на другия мач в групата на ЕвроБаскет 2017 Дивизия Б донесе щастлив край на “лъвчетата”, които завършват на втора позиция и продължават напред към първите осем на турнира.

Успехът на селекцията на Мануел Марков и победата на Хърватия над Беларус изстреля младите българи на второ място в крайното класиране на група В с актив от 3 победи и 2 загуби, колкото имат и исландците, които обаче остават трети. В четвъртфиналите нашите ще се изправят срещу първия в подреждането на група А – Великобритания.

За пореден мач Иван Алипиев бе най-добрият играч на България, като този път вкара 30 точки, овладя 12 борби, направи 2 асистенции и пресече 2 паса. Успеваемостта му бе впечатляваща – 11/15 за 2 точки, 2/4 за 3 точки и 2/2 от наказателната линия. Ивайло Тонев добави 15 точки, докато Евгени Василев и Кръстан Кръстанов вкараха по 9.

Българчетата намериха себе си след почивката, а през първото полувреме и най-вече през първата част не успяха да влязат в ритъм и инкасираха разлика от 12 точки – 14:26 след 10 минути. На полувремето дистанцията спрямо северняците бе цели 16 за 38:54.

През третата част обаче националите ни излязоха мотивирани до краен предел и с агресивна защита и огромно себераздаване заличиха почти целия си пасив, доближавайки се само на точка от съперника след 30 минути – 62:63. В този период те абсолютно олицетвориха изповядваната от треньора си Мануел Марков философия, а след това задържаха инерцията си и през последната част, когато и с малко късмет успяха да се поздравят с триумфа само с точка разлика при 77:76.