България показа две лица и покори Португалия

Националният отбор на България започна с победа предварителните квалификации за световното първенство в Китай след две години. Момчетата на Любомир Минчев спечелиха като гости на Португалия в град Синеш с 82:71, но показа две лица пред пълните трибуни на “Павиляо дош Деспортош де Синеш” – по едно през всяко полувреме и за щастие неубедителното второ такова не се оказа фатално за “трикольорите”.

РЕШИТЕЛНИЯТ МОМЕНТ

Първото полувреме, което бе изцяло на сметката на нашите. Българите вкарваха, а португалците просто гледаха, защото каквото и да правеха в атака, то просто не се получаваше. Любо Минчев със сигурност ще е доволен и от двете фази на играта преди почивката, на която разликата в наша полза бе космическа и двойна – 51:26. Именно това бе решителният и преломен момент в двубоя, защото след 26:16 в първите 10 минути в родния град на Вашку да Гама, “лъвовете” намериха вятъра в платната си през следващата четвърт и допуснаха само 10 точки в коша си за огромната преднина в средата на мача.

Другото, по-лошо лице, бе показано през оставащите 20 минути, в които домакините налучкаха правилния път към нашия кош, но нямаха необходимата класа за нещо повече.

РАЗЛИКАТА

Стрелбата за три точки. 51.7% за България след 15/29 и само 6/33 за домакините, чиято успеваемост от 18.1% подхождаше по-скоро на гостуващ в чужда и непозната зала отбор. Като цяло българите бяха изключително ефикасни с 56% за 2 точки и 53.7% успеваемост в стрелбата изобщо. Най-голямата разлика в мача, в който от начало до край имаше само един лидер – България, бе 29 точки.

Националите ни направиха 16 асистенции и 19 грешки, но 7 от тях бяха дело на Александър Везенков, който играеше най-много с топката след Дий Бост.

Звездата на Барселона завърши с 13 точки, 13 борби, 5 асистенции, 2 откраднати топки и 1 чадър. Новият гард на Жалгирис пък вкара 23 точки. Бост успя при 5/7 стрелби за 3 точки. Капитанът ни Чавдар Костов също бе на висота с 18 точки.

КАКВО СЛЕДВА

Домакинство на другия съперник в групата ни. Беларус ще излезе като гост на паркета в „Арена Ботевград“ тази събота, а България ще търси начин да затвърди добрия си старт.