Гибсън прати Лукойл на финал

18319051_1337175976366608_8981747003011327618_o

Лукойл Академик се класира за 16-ти пореден път на финалите на баскетболния ни шампионат. Студентите стигнаха до изстрадана, но напълно заслужена в този случай победа с 80:76 над Рилски спортист и ще спорят с Берое за титлата в НБЛ. Двата отбора най-накрая показаха повече баскетболни достойнства и дадоха да се разбере, че освен нерви, на терена могат да властват и чисто спортните елементи.

Двубоят в Правец нямаше нищо общо с нито един от предишните 4 от серията. С изключение на първите 3 минути, в които шампионите отвориха разлика от 9 точки, не се стигна до нито една друга ситуация, в която преднината на един от двата отбора да е повече от 6. Гонитбата по терена бе постоянна, а на таблото често се сменяше водачеството. На практика нищо не бе ясно до финалните минути, като въпреки по-ограничената пейка и по-голямата умора, която тегнеше над състава на Людмил Хаджисотиров, самоковци бяха в мача до самия край.

Началото на битката за титлата ще бъде на 22 май от 18:30 часа в Правец. Рилски спортист пък ще приеме по същото време Черно море Тича в първия мач за бронзовите отличия.

Две поредни тройки на Христо Захариев позволиха на Лукойл Академик да поведе със 71:65 при оставащи 3 минути до сирената. Гостите се върнаха до само 2 след кош на Бруинсма, преди Дани Гибсън да вкара нова тройка и да направи перфектна асистенция към Стив Зак за забивка, а оттам на практика да бъде сложена и точка на спора.

Дани ГИБСЪН

18358783_1337174239700115_8830501315551249440_o

Гардът направи и невъзможното, за да класира Лукойл Академик на финала. След като в първите 4 срещи не бе толкова убедителен, той свърши всичко най-значимо за „студентите” в нападение. Американецът записа 28 точки, основната част от които именно след почивката. Той добави 5 асистенции и 3 борби. Много добри думи за играта в защита пък заслужава Захариев.