Ефектът „Великов“ и Черно море попариха Пловдив

Дори да си приятната изненада на сезона и да завършиш на второ място в редовния сезон, след това в плейофите идва отбор, воден от старо куче като Дарин Великов и те елиминира. Това ще бъде равносметката на Академик Бултекс 99, чиято лятна ваканция вече започна, а това се случи след като Черно море Тича изхвърли пловдивчани с 2-1 победи в четвъртфиналната серия в НБЛ и така взриви единствената и най-голяма бомба в първия кръг на елиминациите. “Моряците” превзеха Пловдив след 94:92 в мач №3 и продължават към последната четворка, където техен съперник ще бъде Берое (Стара Загора).

По-рано в серията двата отбора си размениха по една победа на собствен терен, но сега сърцатите варненци взеха на абордаж третата среща, за да стигнат до полуфинал, макар да бяха седми след края на редовния сезон.

РЕШИТЕЛНИЯТ МОМЕНТ

На практика всичко се реши на финалната права на последните секунди, макар гостите да бяха лепнали звучен шамар на Академик още през първия период, който бе спечелен с 32:11. Пловдивчани успяха да съкратят до 15 на почивката, а след третата част бяха още по-близо – 67:63. Серия от 7 точки без отговор, стартирала при 77:75 в полза на Черно море накара “студентите” да вярват, а три минути преди края те вече водеха с 82:83 след два успешни наказателни удара на Джордан Семпъл. Перфектният Венелин Христов върна Варна напред – 84:82, но два поредни коша на Смит дадоха на домакините преднина от 84:87.

Финалният щурм на варненци даде резултат, макар минута преди сирената мисията да изглеждаше невъзможна при -4 точки и 85:89. Тройка на Веско Георгиев доближи гостите само на точкиа за 88:89, но нови две точки на Смит върнаха разликата до 88:91. Георгиев и Смит изравниха до 91:91, а след това Смит пропусна веднъж от наказателната линия – 91:92, но после на сцената излезе Деян Карамфилов, който заби победните 3 точки за 94:92.