Крепостта на Пловдив падна

17264920_1273523409398532_3277580494493073571_n

Берое стана първият отбор, който успява да стигне до победа при визита на Академик Бултекс 99 през този сезон. Съставът на Любомир Минчев се наложи над „студентите“ с 85:64 и остави до последно жива интригата около борбата за второто място преди старта на плейофите.

Двубоят бе от огромно значение и за двата отбора. Успех на домакините щеше да им гарантира и на теория втората позиция, а с това и домакинско предимство при класиране на полуфинал срещу третия в подреждането. В същото време, победа на Берое означаваше и запазване на шансовете да свалят състава на Асен Николов от въпросното второ място, като междувременно си гарантира и третата позиция в НБЛ.

В крайна сметка, финалистът в Балканската лига и носител на Купата на България взе своето, нанасяйки първо поражение пред собствена публика на Академик Пд. Гостите спечелиха битката в подкошието, овладявайки 43 срещу 32 борби. По този начин те компенсираха значително повечето грешки, които допуснаха – 21 срещу 13. „Заралии“ бяха и значително по-разнообразни в нападение, завършвайки с 18 асистенции, докато домакините записаха едва 8.

Срещата ще се запомни и с многото нерви, най-вече през първото полувреме. Съдийската бригада се постара да допринесе за този развой, като често показваше неадекватни виждания към случващото се на паркета. Това извади от равновесие както играчи, така и треньорските щабове на двата тима. Все пак двубоят приключи в рамките на нормалното, без да се стига до по-сериозни ексцесии.

Двубоят на практика бе решен в средата на третата четвърт. Именно там гостите нанесоха своя удар. Те отвориха разлика от 12 точки, след серия от 11:2, започната от три точни наказателни удара на Николай Николов. След като поведоха с двуцифрена разлика играчите на Берое не изпуснаха инициативата.

Степан ТЕШИЯ

16473069_1240713039346236_2309025804803175720_n

Крилото не започна срещата много добре. През първото полувреме допусна известен брак, но след почивката се включи много стабилно и за 19 минути на паркета завърши с 16 точки, 8 борби и 2 чадъра.