Академик оцеля в страхотна драма

Академик Бултекс 99 направи решителна стъпка към второто място в НБЛ. Съставът на Асен Николов оцеля в рядко срещана драма срещу Спартак Плевен. Домакините стигнаха до успех с 97:96, въпреки че след първата четвърт водеха с категоричното 43:20!

Двубоят започна по възможно най-добрия начин за „студентите”. Всичко в тяхната игра се получаваше на 100 процента, като за 10 минути те изпуснаха едва 3 изстрела към коша на съперника. В същото време, гостите видимо изпитваха затруднения в отсъствието на наказания Мартин Маринов и контузения капитан Александър Груев.

Явно успокоени от силното начало, играчите на Академик снижиха оборотите, а Милован Савич и компания само това и чакаха. Още на полувремето момчетата на Александър Дяковски стопиха изоставането си до 7 точки и на практика оставиха срещата „отворена”.

След почивката двубоят се завърза още повече, а Спартак поведе за пръв път при 70:69 в 27-ата минута. Двата отбора се захапаха, а постепенно водещи фигури започнаха да излизат за натрупани нарушения. Така се стигна и до заключителните секунди, в които гостите се виждаха победители, повеждайки с 96:95 след точно изпълнени наказателни удари на Милен Дудев. Джордан Семпъл обаче имаше друго намерение и реализира в последната секунда, за да донесе победата на своя тим.

Късата пейка, или липсата на такава, се оказа от огромно значение за играчите на Спартак. Дудев, Савич и Маринчешки играха по 40 минути, а единственият влязъл от пейката Велислав Гълъбов напусна за 5 нарушения. Умората, в съчетание с класата на Белфийлд и Семпъл си казаха думата, възползвайки се от ситуацията.

Оскар БЕЛФИЙЛД

Американецът направи много солидно представяне срещу плевенчани. Гардът постигна впечатляващ дабъл-дабъл от 17 точки и 12 асистенции, като добави още 4 борби и 1 открадната топка за 36 минути на паркета.