Американци спасиха Академик срещу Левски

Академик Бултекс 99 оцеля на косъм при гостуването си в зала “Универсиада”. Пловдивчани срещнаха сериозен отпор от страна на Левски 2014 и в крайна сметка се нуждаеха от две продължения, но все пак спечелиха за четиринадесети път през редовния сезон в НБЛ, като това се случи след 106:105 в първия мач от тазседмичния кръг на първенството при мъжете.

РЕШИТЕЛНИЯТ МОМЕНТ

Двата тима се гониха дълго през редовните 40 минути и след като не успяха да излъчат победител в тях, логично всичко се реши в допълнителното време. Американската гардова двойка на пловдивчани – Шакир Смит и Оскар Белфийлд открехна вратата към победата, реализирайки 10 от 12 точки за своя тим в първото продължение, което обаче не бе достатъчно и след 85:85 след 40 минути, след 45 резултатът пак бе равен – 97:97.

Левски 2014 на няколко пъти държеше победата в ръцете си, но пловдивчани съумяваха да запазят хладнокръвие и да продължат да имат шанс за успех. Той бе подпечатан от неочакван герой – новото попълнение Шахид Дейвис вкара за 106:105 при оставащи 7 секунди, а това бяха и единствените му точки в мача, но с каква цена само!

ОТЛИЧНИЦИТЕ

Героят Дейвис игра едва 3:32 минути и вкара точно веднъж, завършвайки със 100% успеваемост – 1/1 за 2 точки. Друг янки – Оскар Белфийлд игра прекрасно – с 27 точки, гарнирани с 11 борби и 7 асистенции, попадайки в радиуса на трипъл-дабъл, както и с 3 “откраднати” топки за 40:49 минути. Шакир Смит нямаше ден в пълните 40 минути на мача, но в продълженията намери себе си и финишира с 20 точки.

Павел Иванов с 31 (3/6 за 2 точки, 7/11 за 3 точки и 4/5 от наказателната линия) и Веселин Веселинов с 29 точки (5/8 за 2 точки, 4/5 за 3 точки и 7/10 от наказателната линия) бяха най-добрите за загубилия отбор.