Късметът целуна Лукойл

16826086_945275325608754_867636729942644914_o

Лукойл Академик се бетонира на върха в НБЛ. „Студентите“ оцеляха след 82:80 срещу Академик Пловдив и на практика отказаха съперника си от мераците му да ги свали от първото място в първенството. Шампионите срещнаха сериозна съпротива у дома в Правец, но в крайна сметка успяха да пречупят гостите и да дръпнат с три победи спрямо тях. До този развой обаче се стигна не без помощта и на късмета. Фортуна буквално целуна „студентите“, след като срещата спокойно можеше да отиде на продължение. Милорад Шутулович обаче изпусна наказателен удар 2 секунди преди сирената и вместо да оформи равенство, фиксира поражението за своя тим.

В следствие на промените, които настъпиха в отбора – раздялата с капитана Филип Виденов и включването в състава на Димитър Димитров, както и вота на доверие, който Тони Дечев получи, очаквано „студентите“ стартираха в малко по-нестандартен вид. Наставникът заложи като титуляри на неубедителния до този момент Антъни Бийн, както и на Николай Грозев. Освен това, той опита и с по-широка ротация на състава, а единственият, който не получи игрово време през първото полувреме, бе Христо Захариев. От другата страна, Асен Николов бе оставил извън състава Шакир Смит, а Оскар Белфийлд също не получи игрово време.

Ходът на Дечев не даде резултат в началото, като Бийн отново разочарова, а Грозев също не оправда доверието. Впечатление направи опитът за промяна на стила на игра на домакините. Те търсеха във всеки възможен момент да вкарат топката на ниския пост, където Корниенко и Зак бяха изключително активни. На почивката това се видя много осезаемо, като „студентите“ бяха вкарали 40 точки, 32 от които в подкошието. В същото време, гостите бяха агресивни в нападенията си, търсейки във всеки момент съприкосновение за нарушения. Те допуснаха 6 грешки по-малко, но в резултат на по-ниския процент, резултатът се движеше равен.

През второто полувреме ситуацията на паркета не се промени особено. Шампионите продължаха да залагат на повече нападения в подкошието, но в същото време подобриха представянето си в защита. Те опитаха да се откъснат в началото на последната част, отваряйки разлика от 11 точки, но в следствие на редица глупости от тяхна страна в нападение и много сърцата игра за гостите, дистанцията бе стопена.

Драмата бе пълна в последните 30 секунди. Лукойл Академик водеше с 4 точки, но Божидар Аврамов изпусна два наказателни удара. След това негово нарушение прати Бачев на фаула за три изстрела. Последваха по още един пропуск от Зак и Бийн, преди Шутулович да можеше да оформи равенството, но и неговата ръка трепна, този път, оказало се фатално за изхода на мача.

Джордан СЕМПЪЛ

15875531_1213709772046563_1060383368920198540_o

Макар Академик Пловдив да загуби, на практика няма нито един играч, който да може да се отличи от Лукойл Академик. Вместо това, не може да пропуснем поредната силна изява на крилото на пловдивчани. Семпъл водеше сериозна битка с Корниенко, която в крайна сметка задочно спечели със своите 16 точки, 10 борби, 5 откраднати топки, 4 асистенции и 2 чадъра.