Лукойл се измъкна на косъм срещу сърцатия Балкан

16825998_944575212345432_4630778259523465873_o

Снимка: БФБ

Лукойл Академик си извоюва правото да участва на трети пореден финал за Купата на България, в който ще се опита да прекъсне негативната традиция, създадена в предходните два, когато „студентите“ оставаха в подножието на жадувания трофей. Във втората полуфинална среща в турнира те се справиха със стария си съперник Балкан, а както подобава на това регионално дерби напрежение и нервни моменти не липсваха, но в края на краищата победата бе за правешкия тим, макар и след продължение – 80:79

РЕШИТЕЛНИЯТ МОМЕНТ

Шампионите на НБЛ си набавиха комфортна преднина още през първата част, в която наложиха тотално надмощие и поведоха с 11 точки след сирената за нейния край. Те поддържаха преднината си през следващите две четвърти, но в последната, когато треньорът на съперника Небойша Видич бе дисквалифициран, нещата се обърнаха. Това сплоти още повече символичните гости, които постепенно заличиха разликата и пратиха мача в продължение след блестящи финални минути и 73:73.

В допълнителните пет двата тима си вкараха едва 13 точки, но съдбата и щастието се усмихнаха на Лукойл. Стив Зак вкара два наказателни удара за финалното 80:79, след като до момента бе 50% от тази дистанция, а ботевградчани имаха последна атака, но не успяха и ще се борят за бронза утре. Академик пък ще мери сили с Берое във финалната среща.

ИГРАЧ НА МАЧА

steve_zack_2016

Стив Зак (Лукойл Академик)

Макар статистиката на Дани Гибсън да бе доста по-впечатляваща, именно Зак извади отбора си в допълнителните 5 минути. Американският център вкара 4 от общо 7 точки за своя тим в продължението, а общо завърши с доста висока ефективност и 17 точки при стрелба 6/8 за 2 точки и 5/8 от наказателната линия. Стабилното му представяне бе допълнено и от 9 борби, 1 асистенция, 1 „откраднта“ топка и 1 чадър.