„Студентите” профукаха 15 точки и паднаха от Енисей

_49t3278

Лукойл Академик пропусна да вземе най-важния си изпит през този сезон. Шампионите ни паднаха с 92:97 от Енисей Красноярск и по този начин изпуснаха възможността да си подпечатат билетите в посока 1/8-финалите на ФИБА Еврокъп. Тимът на Тони Дечев имаше аванс от 15 точки, но в следствие на кадровите проблеми и натрупаната умора не издържа срещу руския си съперник и допусна второто си поражение в група „Р” на надпреварата, при това отново от същия клуб.

Двубоят започна отлично за „студентите”, които изглежда изненадаха съперника си с агресивната защита и бързите нападения, довели до аванс от 11:2 за първите 3 минути. Благодарение на добрите изяви на Филип Виденов и Стив Зак шампионите ни успяха да удържат комфортния аванс до самия край на четвъртината и дори да го вдигнат до 12 точки при 29:17 след точни наказателни удари на Асен Великов.

Съвсем според очакванията обаче, гостите от Русия показаха, че не са дошли в София, за да се разходят в „модерната и предлагаща страхотен комфорт” зала „Универсиада”. „Студентите” положиха големи усилия за да се справят с лидера на съперника – Франк Елегар, но Трушкин и Пичкуров се разиграха и постепенно разликата бе стопена, за да се стигне до първо равенство след началото на мача при 45:45 в 18-ата минута. Кой друг, ако не Виденов обаче запази позитивните емоции за своя тим, спомагайки за минимална преднина на почивката за 52:48.

В тези минути се видя липсата на адекватна алтернатива в подкошието за шампионите ни. Тимът на Дечев бе овладял едва една борба в нападение срещу цели 8 за руснаците, което бе в следствие на бягството на Саша Загорац и невъзможността да му бъде намерен адекватен заместник в този период. Добрата новина за „студентите” обаче бе мобилизираната им игра в нападение, в следствие на която те допуснаха само 4 грешки.

Лукойл Академик започна втората половина от двубоя по идентичен начин спрямо първата. Шампионите действаха мобилизирано и концентрирано и в двете фази на играта, което доведе и до логично отражение на таблото в тяхна полза – аванс от 15 точки при 72:57 в 26-ата минута. „Студентите” пазеха през цялата трета част зона, което видимо затрудняваше играчите на Енисей и те трудно намираха път към коша. В последните 3 минути обаче отбраната се пропука, а руснаците отговориха със серия от 13:0, намалявайки на 70:72 в началото на заключителната част.

_49t3452

Така двубоят тръгна към драматичен завършек, който, предвид развоя, бе по вкуса на гостите. Те поведоха за първи път в мача след две поредни тройки на Заворуев за 78:77, след което се възползваха от огромното напрежение и умора, които налегнаха играчите на българския тим. Шампионите ни така и не компенсираха и отсъствието на контузения Павлин Иванов, а помощта от пейката бе силно ограничена. В последните секунди настъпи и размяна на наказателни удари, от които обаче Лукойл Академик не бе на печелившата страна.

Решителният сблъсък за „студентите” в групата е след седмица, когато те се изправят срещу Грьонинген. Срещата е на 25 януари от 20:00 часа в Холандия. Успех ще задържи шансовете на шампионите да продължат напред като втори отбор, докато поражение означава и край на участието им в Европа.

Лукойл Академик изпусна своето в средата на третата четвърт. „Студентите” водеха с 15 точки, но позволиха на гостите да отговорят със серия от 13:0, след което двубоят тръгна кош за кош, а това не бе от полза за шампионите ни.

Филип ВИДЕНОВ

_49t3075

Да, Лукойл Академик загуби, но въпреки това не може да не бъде отличен лидерът на шампионите. Бившият капитан на националния ни отбор направи страхотен мач, като дълго време бе 100-процентов при стрелбата. В края вече и умората си каза думата, но Виденов гореше през целия двубой и даде максималното, което можеше за този период.