Важен разгром за Лукойл Академик

image

Лукойл Академик направи решителна крачка към спечелване поне на втората позиция в група „Р” на ФИБА Еврокъп. Шампионите ни надиграха убедително първенеца на Холандия Грьонинген с 88:62 и записаха втора победа във втората фаза на четвъртата по сила клубна надпревара на Стария континент. Тимът на Тони Дечев се нуждаеше от задължителен успех в зала „Универсиада”, за да съхрани надеждите си за класиране на 1/8-финалите в турнира. За целта „студентите” или трябва да завършат на първо място в подреждането, или да станат един от двата най-добри втори отбора от шестте групи.

Двубоят в София премина на приливи и отливи, като в началото си пролича напрежението, което е превзело баскетболистите и на двата отбора. За това свидетелстват и грешките на почивката, които бяха 11 от страна на гостите и 7 за домакините. Холандците обаче компенсираха с добра борба в подкошието, където овладяха на полувремето с 5 борби в нападение повече от българския тим. Ниският им процент при стрелбата и като цяло проблемите в организацията, в следствие на добрата защита на Лукойл Академик обаче бяха тези, които позволиха на „студентите” да се оттеглят на полувреме с аванс от 8 точки при 45:37.

След почивката ситуацията на паркета не се промени особено. Шампионите ни продължиха да се възползват по най-добрия начин от грешките на противника и да трупат аванс, за да стигнат и до убедителната победа. В следващия кръг Лукойл Академик гостува на Бенфика на 11 януари от 22:30 часа.

Предвид значението на победата с разлика, то в началото на последната четвърт изглеждаше, че холандците ще се доберат до по-добър за тях резултат. При 68:59 в 33-ата минута обаче Павлин Иванов реализира тройка и последва серия от 20:2, с която шампионите дръпнаха с 27 точки и си осигуриха нужния разгромен успех.

Максим КОРНИЕНКО

52274

Украинецът бе най-полезният баскетболист за Лукойл Академик в днешния двубой. Крилото изигра поредния си силен мач с екипа на „студентите“ в Европа, като този път остави срещу името си 17 точки, 8 борби, 3 асистенции и 3 откраднати топки за 32 минути.