Енисей „подари“ титла на Академик

enisei-lukУтрешният съперник на Лукойл Академик в турнира за Купата на ФИБА Европа допусна фактологическа грешка при представянето на шампиона ни преди мача.

При представянето на историята на „студентите” на официалния си сайт от Енисей допуснаха неточност, като обявиха, че те са шампиони на България през последните 16 години. Така те заличиха от баскетболната ни история титлата на Левски от 2014 г., която сложи край на серията от 11 последователни първи места в първенството ни за Академик. Материалът припомни още, че двата отбора си размениха по една домакинска победа през миналия сезон, когато бяха в една група, този път в първия етап на надпреварата. Тогава руският тим спечели със 75:68, а Академик се наложи с 85:81.

Лукойл Академик гостува днес от 14:10 часа на Енисей Красноярск в директен сблъсък за първото място в група „Р” от втората фаза на турнира за Купата на ФИБА Европа. Студентите гостуват в изключително негостоприемната зала „Арена Север” в азиатската част на Русия и далечен Сибир, с единствената мисъл, че победа ще им осигури на 99% крайния успех в подреждането, а оттам и билет за 1/8-финалите на четвъртия по сила клубен турнир на Стария континент. Според регламента, победителите в 6-те групи, както и двата най-добри втори отбора, продължават за третата фаза. Там обаче „студентите” ще бъдат поставени като аутсайдери срещу присъединяващите се в надпреварата клубове от Шампионската лига.

enisei-luk1

За последно Лукойл Академик игра елиминационен двубой на подобно ниво преди 5 години. През март 2011 г. студентите отпаднаха на 1/4-финалите на Еврочалъндж от словенския КРКА (Ново Место) след 1:2 победи. Тогава те бяха водени от Йовица Арсич, изпускайки аванс от 1:0, след победа като гост в първата среща.

enisei-luk2

Преди мача, баскетболистите и треньорското ръководство на домакините подписаха 17 топки, които ще раздадат на феновете в залата по време на мача срещу Лукойл Академик.