Шампионите оцеляха в Самоков в скандален мач

14715712_1124637750953766_3143080974682063423_o

Скандали, нерви и победа на Лукойл Академик с 94:90 над Рилски спортист в Самоков. Това беляза дербито на 8-ия кръг в НБЛ. Шампионите постигнаха втори пореден успех над състава на Людмил Хаджисотиров този сезон, след като се наложиха над него и във финала за Суперкупата на България преди два месеца.

Двубоят очаквано бе съпътстван от сериозно напрежение, а самоковци могат да съжаляват, че не се възползваха от доброто начало което имаха и големият скандал, който беляза целия кръг. В средата на втората четвърт Христо Захариев бе извикан за смяна. При подминаването на съдията Калоян Костов крилото на националния отбор получи дисквалификационно нарушение. От многократните повторения така и не стана ясно каква е причината за решението на рефера. Първоначалната версия бе за обидна реплика, отправена към Костов. В последствие се оказа, че става въпрос за удар с лакът, макар такъв да не бе забелязан.

Това моментално се отрази на играта на „студентите“, които до почивката така и не успяха да се организират в нападение. В последствие обаче, разборът на полувремето явно е бил доста бурен, защото след паузата тимът на Тони Дечев излезе преобразен и със серия от тройки на Дани Гибсън и Максим Корнийенко обърна срещата, отвори разлика и стигна до крайния успех.

Една от основните причини за победата на Лукойл Академик, която утвърди тима на върха в НБЛ, бе спечелената битка в подкошието. Шампионите овладяха 40 борби срещу 32 за домакините, като в нападение ситуацията бе 19:11. Те вкараха и 13 тройки в коша на Рилски спортист, а липсата на Захариев след почивката така и не се забеляза.

Лукойл Академик започна третата част с пасив от 5 точки. В рамките на 8 минути „студентите“ направиха серия от 21:4, след което не изпуснаха нито за миг контрола върху събитията на терена в „Арена Самоков“.

14706792_1124635930953948_6942271903672438142_o

Максим КОРНИЙЕНКО

Украинецът за пореден път бе на мястото си, когато Лукойл Академик се нуждаеше от него. Той завърши с 24 точки, 7 борби, 3 асистенции и 2 чадъра за 34 минути на паркета в Самоков. Кролото вкара две поредни тройки за обрата в третата четвърт, като бе много активен и в двете фази на играта.