Рилски с най-престижната си победа в Европа

1000

Рилски спортист приключи с високо вдигната глава първата фаза на ФИБА Еврокъп. Носителят на купата на България надигра със 79:74 турския Буюкчекмече и беляза най-силното си представяне в турнирите на Стария континент. Съставът на Людмил Хаджисотиров завърши с баланс от 3 победи и 3 поражения в група „Н”, записвайки най-големия успех в историята си в Европа след титлата от Балканската лига през 2009 година.

Рилски стартира отлично срещата, като с много желание и агресия в защита успя да укроти по-класния си турски съперник до 18 точки за първата четвърт. В същото време, съставът на Удо показа добра успеваемост в нападение, а с добри изяви се откроиха Келвин Паркър и Евън Бруинсма. За съжаление на Хаджисотиров, включване от пейката на Адриян Секулов не сполучи. Младият гард получи чадър при първия си опит за стрелба, след което бе пробит и в защита за серия 11:2 за 3 минути, довела до равенство при 29:29. Оттук до финала срещата продължи да се движи равностойно, като до края на третата част домакините поддържаха минимален аванс. Само за две минути обаче гостите обърнаха развоя за 59:55 след 8:0 и започнаха четвъртата част с по-високо самочувствие.

Добрата новина за самоковци дойде от разиграването на ветерана Йордан Бозов. Капитанът поведе своите към нов обрат с тройка и асистенция, довели до 67:64 в 37-ата мин. Поели инициативата и с подкрепата на публиката в залата, домакините съумяха да удържат съперника, а нови тройки на Бозов и Златин Георгиев подпечатаха победата със 79:74.

Именно Данчо бе най-полезен за успеха с 15 точки, 9 асистенции и 3 борби. Паркър пък бе най-резултатен с 19 точки, като към тях добави 6 асистенции и 4 овладени топки, но бе едва 6/14 при стрелбата. Бруинсма пък завърши с дабъл-дабъл от 16 точки и 12 борби.

Така Рилски остана да чака изхода от срещата между Приевидза и Лукойл Академик, за да разбере дали продължава в следващата фаза.