Академик Бултекс 99 удържа Черно море Тича във Варна

14918958_1139163446167863_6079301512930312743_o

Академик Бултекс 99 нанесе четвърта поредна загуба на Черно море Тича. Съставът на Йордан Иванов измъкна драматична победа със 71:70 от визитата във Варна, като бе близо да пропилее аванс от 10 точки в последните две минути. Малшанс за играчите на Спас Натов в заключителните секунди обаче не им позволи това да се случи. Така „моряците“ останаха без успех през новия сезон в НБЛ, докато пловдивчани регистрираха втората си победа в три двубоя.

Водени от Александър Янев, домакините започнаха по-добре срещата. Те успяха да вземат лек превес в началните минути, повеждайки с 20:16, като освен крилото на националния отбор, силно включване от пейката имаше и Цветомир Куртев. Отговорът на гостите обаче не закъсня. Американецът Джордан Семпъл поведе пловдивските „студенти“ към обрат и още в средата на втората четвърт той и съотборниците му поведоха с 12 точки, за да се оттеглят на почивка с аванс от 9.

14939959_1139163692834505_1009154870769694517_o

В тези първи 20 минути разликата между двата отбора бе основно в по-добрия процент стрелба от близко разстояние, който играчите на Академик Бултекс 99 показаха. Те доминираха в близост до коша, където вкараха 10 точки повече от домакините. Предвид равенството в останалите елементи – борби, грешки и ниската успеваемост от тройката, то разликата някак бе закономерна.

15000787_1139164002834474_5338334446784766216_o

След почивката играчите на Черно море Тича опитаха да обърнат развоя. Янев и Станислав Цонков дадоха начало на серия от 6:0, с която домакините свалиха пасива до 47:51, но две поредни тройки на Белфийлд и Шакир Смит отново върнаха срещата в познатото русло. По всичко изглеждаше, че домакините няма как да стигнат до успех, а пловдивският Академик контролираше случващото се в препълнената зала „Христо Борисов“. 2 минути преди финалната сирена обаче Цонков постави началото на серия от 9:0. Той реализира тройка, допълнена от два коша на Никола Джурич. Гостите заредиха грешки в нападение и обратът изглеждаше начертан. В този момент обаче Куртев пропусна два от три наказателни удара при 70:70, след което и Янев не сполучи от средна дистанция. Точката на спора сложи Семпъл, с един успешен фаул, след което изстрела на Цонков за победата не сполучи.

Играч на вечерта

Джордан СЕМПЪЛ

14681785_1119435594807315_5798747844047552287_n

Американецът остана на терена през всичките 40 минути. Тежкото крило доминираше в подкошието и с атлетизма си бе изключително труден за опазване от защитата на варненци. Семпъл пропусна само 5 от 18-те си атаки към коша от средно и близко разстояние, като се отличи с впечатляващ дабъл-дабъл от 28 точки и 15 борби.