Евролига – 3-ти кръг

pat-calathes-panathinaikos-superfoods-athens-eb16Първата порция от 8 мача в „двойната доза” Евролига тази седмица отново предложи зрелищни двубои, като фаворитите взеха своето, но не липсваха и изненади.

На път

Дарушафака спечели втората си победа за сезона, като и тя дойде далеч от дома. Този път воденият от Дейвид Блат отбор се наложи с 94:87 над Уникс Казан, оставяйки руския тим на дъното във временното класиране като един от трите тима без победа. На полувремето домакините водеха с минималното 47:46, но в третата част Дарушафака успя да обърне резултата и преди последните 10 мин. водеше с 6 точки. Въпреки усилията на Кийт Лангфорт, завършил с 22 точки, 4 борби и 4 асистенции, домакините не успяха наваксат изоставането си. Брад Уонамейкър беше най-полезен за Дарушафака с 22 точки и 7 асистенции, а Джеймс Андерсън се отличи с 18 точки и 6 борби.

Серия

Шампионът от миналата година ЦСКА Москва отново показа, че заслужено е спряган за фаворит и продължава напред без загуба в първите три кръга, като този път се справи с 93:87 с Анадолу Ефес като гост. Първото полувреме се оказа решаващо за изхода от мача, като „армейците” водеха с 49:37. След почивката домакините наваксаха изоставане от 15 точки, като 3:35 мин. преди финалната сирена резултатът беше 82:82. Серия от 7-0 за ЦСКА обаче уби ентусиазма на Ефес и тимът от Истанбул записа трета поредна загуба. MVP на миналия сезон Нандо де Коло беше над всички с 26 точки и 6 асистенции за победителите, а Милош Теодосич отново влезе като резерва и завърши с 15 точки и 8 асистенции. Дешаун Томас стана топреализатор за Ефес с 16 точки. Де Коло беше избран и за MVP на кръга.

Лежерно

Олимпиакос продължи победната си серия срещу Емпорио Армани Милано и вече има 10 победи в 13 мача през новия век. Василис Спанулис и компания се наложиха с 91:81, като отстъпиха само в третата четвърт на гостите. Поражението пък е първо за Емпорио Армани през сезона, като и двата отбора вече са с баланс 2-1. Спанулис и Ерик Грийн вкараха по 16 точки за Олимпиакос, с колкото се отличи и Крунослав Симон за италианския тим.

Изненада

Баскония поднесе може би най-голямата изненада в III кръг, побеждавайки с 91:87 Реал Мадрид като гост в испанското дерби. Баските шокираха своя домакин още през първата четвърт, като я взеха с категоричното 32:19 след като Торнике Шенгелия не пропусна нито една от четирите си стрелби за 2 точки в откриващите 6 мин. След прекъсването Реал намали изоставането си, а 10 мин. преди края преднината на Баскония беше само 3 точки при 69:66. През последната четвърт изглеждаше, че „белия балет” все пак ще стигне до победата, като при оставащи 54 сек. на светлинното табло Фелипе Рейес вкара, беше фаулиран отбеляза и от наказателния удар, с което Реал поведе с 87:86. Гостите отбаче отвърнаха с бърз кош на Адам Ханга и тройка на Яка Блажич, дошла след грешка на Серхио Йул. Пабло Ласо реагира с таймаут за „белия балет” но след него Джейси Керъл не успя да вкара и победата отпътува за Баскония. Блажич завърши с 21 точки, а Ханга добави 18 за гостите, докато за Реал Густаво Айон и Лука Дончич отбелязаха съответно 16 и 15.

Кошмар

Гостуване в Белград никога не е лесно и в това се увери Барселона. Пред близо 20 000 свои фенове, домакинът Цървена Звезда спечели със 76:65 и направи негативен баланса на съперника си до момента – 1 победа и 2 загуби. Каталунците пристигнаха в Сърбия с човек по-малко заради контузиите на Джъстин Долман и Хуан Карлос Наваро, но си тръгнаха с още по-осакатен състав, след като в средата на втората четвърт Пау Рибас получи контузия, оказала се впоследствие скъсано ахилесово сухожилие на левия крак. Марко Гудурич беше най-резултатен за Цървена Звезда с 21 точки, като пропусна само 3 от 11-те си стрелби за 2 точки, а за Барса Брад Олесон се отличи с 15 точки. Александър Везенков влезе като резерва за гостите и престоя на паркета 23 мин., за които отбеляза 4 точки, овладя 6 борби, направи 3 асистенции, „открадна“ една топка направи 2 грешки.

Урок

В Истанбул Желко Обрадович изнесе урок на един от бившите си възпитаници – Шарунас Ясикевичус. Воденият от сръбската легенда Фенербахче отнесе с 82:68 Жалгирис на литовската звезда и остана другият непобеден отбор след първите три мача. Домакините показаха точен мерник, като заковаха 50% в стрелбата за 2 точки и 47.4% от тройката, а при наказателните удари пропуснаха само веднъж от 22 опита. Екпе Юдо и Ян Весели реализираха по 14 точки за Фенербахче. Гостите също стреляха добре от средно и близко разстояние – 53.1%, като Лео Вестерман отново беше на ниво и отбеляза 15 точки, а Брок Мотъм му удари рамо с 14.

На косъм

Шави Паскуал дебютира по паметен начин на новото си работно място – начело на Панатинайкос. Финален напън, намерил реализация в безапелационна серия от 11-0 в заключителните 3 мин. на мача донесоха на „детелините“ победата с 84:83 над Брозе Бамберг като гост в Германия. 3 сек. преди финалната сирена гардът на гостите Ник Калатес видя как му се изплъзват две неща –победата и трипъл-дабъл, след като подаде на Кей Си Ривърс, но той пропусна. Калатес обаче хвана борбата в нападение и реализира печелившия кош, завършвайки с 13 точки, 11 борби, 9 асистенции и 3 „откраднати“ топки. Най-резултатен от съотборниците му беше Ривърс с 18 точки, а за Брозе Николо Мели вкара 17.

Дебют

Макаби Тел Авив записа първа победа за сезона в Евролигата, и то под ръководството на новия си треньор Рами Хадар. У дома, израелският гранд би с 98:92 Галатасарай, въпреки че истанбулският тим вкара рекордните за клубната история 15 тройки. Сони Уиймс завърши с 23 точки, а Девин Смит добави 17, включително две ключови тройки в последната четвърт за Макаби, а с 22 за гостите се отчете Джъстин Дентмън, но Галатасарай продължава да се мъчи на дъното на класирането без победа.

Временно класиране в Евролигата след III кръг можете да намерите ТУК.